DOĞU GÜZELLERİ Tur Programı

DOĞU GÜZELLERİ

SİVAS-DİVRİĞİ-KEMALİYE-ARAPGİR-HARPUT-TUNCELİ-MUNZUR VADİSİ-OVACIK-MALATYA-ELAZIĞ

Gün:İZMİR–SİVAS–DİVRİĞİ–KARANLIK KANYON-KEMALİYE(EĞİN)

Sabah saat 05.00'da İzmir Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar Pegasus kontuarında buluşma. 06:30 uçağı ile hareket. Saat 07:55’te Sivas’a varış özel aracımıza yerleşme. Alınacak sabah kahvaltısı (ekstra) sonrasında şehir turumuzu yapıyoruz. Sivas’ta Selçuklu ve Osmanlı Dönemi mimari eserleri; Gök Medrese, Çifte Minareli Medrese ve Etnografya Müzesi'ni geziyoruz. Atatürk’ün Sivas Kongresi'ni yaptığı, Eski Erkek Lisesi Binası’nı görüyoruz. Daha sonra, Divriği’ye geçiyoruz. Unesco Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifa’yı gezip; Divriği Kalesi, Divriği Konaklar ve Taş Evleri göreceğiz. Bugünkü son durağımız Kemaliye, eski adı Eğin... 'Cennet bahçesi, cennet gibi yer' anlamına gelen bu isim Eğin halkının Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal'e verdiği desteği açıklaması üzerine Kemaliye olarak değiştirilmiş. Kemaliye‘ye girişte, yol üzerinde Karanlık Kanyon’dan yani dünyanın 2. büyük kanyonundan geçeceksiniz. Kemaliye halkı yaklaşık 130 yıl boyunca taşı oyarak 2002 yılında tamamlayabilmişlerdir. Kanyona paralel bir şekilde uzanan, çevre ilçelerle köylere ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştıran insan emeğinin bir harikası Karanlık Kanyon ve Taşyolu, görkemli güzelliği ile, sizleri bekliyor. Akşamüzeri otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

Gün:KEMALİYE–MANİ YOLU-DOĞA VE TARİH MÜZESİ–KÜLTÜR MİRASI APÇAĞA KÖYÜ

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısı sonrasında Kemaliye’yi dolaşmaya başlıyoruz. Zincirli Kaya, Tarihi Taş Dibi Camii, Seytali Parkı, Medrese, Değirmen ve Tübitak tarafından desteklenen Doğa Tarih Müzesi'ni geziyoruz. Tarihi Kemaliye sokaklarında bölgeye özgü evlerin arasında yapacağımız zamana yolculuk sonrasında dinlenmek üzere Lökhane’de, Bebik Kahvelerimizi yudumluyoruz. Lök, tamamen organik ceviz ve kurutulmuş dutun ezilerek birbirine karıştırılması ile hazırlananan bir lezzet. Kemaliye sokaklarının vazgeçilmezi olan dut ağaçları arasından, tatlının tadına baka baka yürüyerek yukarıya doğru tırmanıyoruz Ve ilginç bir yola geliyoruz. Yol boyunca direklere asılı tabelalarda maniler yazılı olduğu için bu yola Mani Yolu deniyor. Öğle yemeğimiz, Kültür Bakanlığı tarafından, tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelebildiği için ödüle layık görülen Ahmet Kutsi Tecer’in Köyü Apçağa Köyü'nde. Köy için yazılan bir şiir sonrasında çocuk şarkısına dönüşmüş: “Orda bir köy var uzakta, gitmesek de görmesek de, o köy bizim köyümüzdür. Otelimize dönüş. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Gün:KEMALİYE–YAZICIOĞLU KÖPRÜSÜ-OCAK KÖYÜ–ARAPGİR–ÇIRÇIR ŞELALESİ–HARPUT-ELAZIĞ

Sabah kahvaltısı sonrası belirlenen saatte otelden ayrılış. Ocak Köyü'ne doğru yol alıyoruz. Yol güzergahımızda, efsane valimiz Recep Yazıcıoğlu’nun örnek mücadelesi ile yapılan ve Ayşe Kulin’in Köprü kitabına konu olan Yazıcıoğlu köprüsünün hikayesini yerinde dinleyeceğiz. Sonrasında Her yıl yaklaşık 30 bin turisti ağırlayan Ocak Köyü’nde, Alevi kültürünün izlerini süreceğiz. Ocak köyü önceleri "Şeyhler Köyü" adı ile tanınırmış. Köyün kurucusunun manevi dünyasına candan bağlı olanlar Ocak Köyü adı yerine, genelde "Hıdır Abdal Sultan Ocağı" ismini kullanırlar. Hıdır Abdal Sultan Türbesi, Mustafa Gürer'in şahsî girişim ve katkılarıyla kurulmuş Ocak Köyü Özel Müzesi'ni görüp, kahvesinde çaylarımızı yudumladıktan Arapgir’e hareket ediyoruz. Millethan, Mir Liva Ahmet Paşa Camii ve Tarihi Konaklar gezimizi yapıyoruz. Öğle yemeğimizi isteğe göre burada Arapgir yöresel lezzetleriyle alabiliriz. Arzu edilirse Doğu Anadolu’da balık lezzeti sürprizi sizi bekliyor. Arapgir’e 45 dakika mesafede Çırçır Şelalesi’nde muhteşem manzarada alabalık öğle yemeği alabiliriz. Daha sonra Harput’a hareket. 4000 Yıllık Tarihe sahip, türkülere konu olan Harput Kalesi’ne doğru aracımızla tırmanışa geçiyoruz. Balak Gazi Heykeli, Arap Baba Türbesi, Eğik Minareli Ulu Camii ve Sütkale göreceğimiz yerler arasında. Akşam saatlerinde Elazığ’daki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Gün:ELAZIĞ-TUNCELİ-MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI-OVACIK-TUNCELİ

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Keban Barajı üzerinden feribot ile Pertek‘e geçiyoruz. Keban Barajı üzerinde küçük bir ada üzerinde bulunan tarihi Pertek Kalesi’ni panoramik olarak görüyoruz. Daha sonra, Ovacık’a doğru yola çıkıyoruz. Munzur Vadisi Milli Parkında yapacağımız serbest zaman ve öğle yemeği molaları ile eşsiz Munzur gözelerinin keyfini çıkartıyoruz. Öğleden sonra yapacağımız Ovacık’taki organik pazar ziyaretinden sonra Tunceli merkeze doğru dönüş yoluna giriyoruz. Türkiye’nin en büyük Cem Evlerinden olan Tunceli Cem evini ziyaret ediyoruz. Akşam Tunceli merkezde bulunan otelimize geçiyoruz. Dileyen misafirlerimiz otelimizde akşam yemeğini yedikten sonra Munzur üzerindeki Mavi Köprü ve Asma köprülerde fotoğraf çektirebilir, nehrin kıyısındaki kafelerde Munzur’un ninni havasındaki akışı ile çay ve kahvelerini yudumlayabilirler. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Gün:TUNCELİ-ELAZIĞ-HAZAR GÖLÜ-DİYARBAKIR-İZMİR

Sabah kahvaltısının ardından, şehir merkezine geliyoruz. Rehberimiz, Elazığ şehir turumuzu panoramik olarak yapacak ve kentin sosyal, kültürel ve ekonomik durumuyla ilgili bilgiler verecektir. Daha sonra Diyarbakır’a geçiyoruz. Yol güzergahımızda, yakın zamanda altında batık şehir keşfedilen, tektonik göl Hazar Gölü’nü görme şansımız oluyor. Sonrasında yolumuza devam edip, Maden, Ergani üzerinden ulaşıyoruz. Yapacağımız şehir turunda; Tarihi Surlar, Mardin Kapı, Ulu Camii, Hasan Paşa Hanı, Şeyh Matar Camii(Dört Ayaklı Cami), Cahit Sıtkı Tarancı Evi gezilerinden sonra alışveriş için serbest zaman alıyoruz. Akşamüzeri, Dicle Nehri üzerindeki On Gözlü Köprü’yü fotoğraflama şansını buluyoruz. Sonrasında Gazi Köşkü’ne gidip, uçak saatine kadar burada çaylarımızı yudumlayıp akşam yemeği fırsatımız olacak. Sonrasında havalimanına geçiyoruz. Sunexpress Hava Yolları’nın 22:10 uçuşu ile İzmir’e hareket ediyoruz. Saat 00:25’te ulaşıp, başka bir Mavi Tour organizasyonunda buluşmak üzere ayrılıyoruz.

Kalkış Yerleri: İZMİR
PROGRAM
ÇIKIŞ TARİHLERİ VE FİYATLAR
DİĞER BİLGİLER
Fiyata Dahil Hizmetler
 • İzmir-Sivas / Diyarbakır-İzmir Uçak biletleri
 • Otobüsle ulaşım ve tüm turlar
 • 4 gece Otel konaklamaları
 • Otellerde alınan sabah-akşam yemekleri
 • Türkçe rehberlik hizmetleri
 • Seyahat Sağlık Sigortası


Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 • Otellerde alınan ekstra yiyecek içecekler
 • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
 • Öğle yemekleri


Notlar
 • Tur programı dahilinde Kültür Bakanlığına ait müzelerin girişleri için Müze Kart almanızı tavsiye ederiz.
 • Çocuk fiyatları, iki yetişkin yanında konaklamak kaydıyla geçerlidir.
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 30 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı Takdirde Mavi Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir. Bu durumda para iadesi yapılacaktır.
 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Pegasus ve Sunexpress Havayolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten, uçak iptalinden, uçağın teknik aksaklıklarından dolayı ortaya çıkabilecek rötarlardan, yolcunun iç hat uçuşlarını kaçırmasından kaynaklanan aksaklık veya problemlerden acentemiz sorumlu tutulamaz.
 • Uçak yolculuğu esnasında yolcu başına serbest bagaj hakkı sınırı 15 kg’dir. Ayrıca, her yolcunun kabin içine cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır ve bu bagajın ağırlığı 8 kg. sınırını geçmemelidir. Ekstra valiz veya ağırlıktan veya ödenecek ekstra bagaj ücretinden Mavi Tour ve tur rehberi kesinlikle sorumlu değildir.
 • İptal ve iade şartları 29236 sayılı Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği doğrultusunda düzenlenecek sözleşme ile belirlenir.

İptal Şartları
SHINO TOUR Seyahat Acentesi Tic.Ltd. Şti.
Üçkuyular Mah. İnönü Cad.No.833 Da.4 Üçkuyular Karabağlar /İZMİR
02324041177


Bu çıktı 12.07.2024 22:37 tarihinde verilmiştir. SHINO TOUR Seyahat Acentesi Tic.Ltd. Şti. tur programında ve fiyatlarında değişiklik yapabilir. Lütfen rezervasyon anında yeniden kontrol ediniz.