iletişim
ORMANA DÜĞMELİ EVLER TURU

ORMANA DÜĞMELİ EVLER TURU

Kısa Açıklama: Eflatunpınarı Hitit Su Anıtı –Beyşehir Gölü- Ormana ( İbradi ) Ürünlü Köyü – Eynif Ovası Altınbeşik Mağarası – Salda Gölü

Gezilecek Yer : AKŞEHİR – BEYŞEHİR – İBRADİ

Hareket Tarihleri :

Geceleme / Konaklama : 3 GECE 4 GÜN 4* OTEL KONAKLAMASI

Kalkış Noktaları : İZMİR

Ulaşım : OTOBÜS
Kişi Başı Fiyatı
0.00
3 GECE 4 GÜN
Sosyal Medyada Paylaşın...
Tur Programını Yazdır
En Uygun Fiyat İçin Turunuzu Hesaplayın
Kalkış Tarihi Kişi Sayısı 1. Çocuk Yaşı 2. Çocuk Yaşı  
0.00
'dan başlayan
fiyatlar
Turunuza özel fiyatlar için yukarıda istenilen bilgileri girerek arama yapın.

1. Gün : İzmir – Akşehir
08.00 de Üçkuyulardan, 08.15 Alsancak Lozan kapısı önü ve 0845 de Karşıyaka Yunuslardan konukların alınması. Akşehir’e hareket. Sultan dağları eteğinde Akşehir gölü yakınında kurulmuş olan bu şehirde, son yıllarda Akşehirli doktor, dişçi ve üniversite eğitimli bir grubun kurduğu AKSEV‘in çalışmalarıyla eski Osmanlı evleri ve arastası restore edilmiştir. Böylece Akşehir de Beypazarı, Safranbolu, Mudurnu gibi benzerleriyle boy ölçüşecek duruma gelmiştir. Gittikçe artan ilgiyle turist çekim merkezi olan bu güzel şehirde, eski evlerin bazıları butik otel haline gelmiş, ilginç konaklama merkezleri oluşmuştur. Nasreddin Hocanın mezarının bulunduğu bölgeden başlayarak yapacağımız yürüyüşle sokakları ve arastayı gezeceğiz. Gülmece Parkında Nasrettin Hocanın fıkralarını yaşayacak günümüze kadar tanıdığımız güldürü ustalarının heykellerini fotoğraflayacağız. Dağın eteğindeki tekke denen mesire yerinde akşam çaylarımızı içeceğiz. Geceleme Akşehir Evi veya bir diğer butik otelde.
2. Gün : Eflatunpınar Hitit Su Anıtı – Beyşehir - Ormana
Kahvaltı sonrası otelden ayrılış. Sultan Dağlarını aşarak Eflatun Pınarı Su Anıtına gidiyoruz. Anıt MÖ 13'üncü yüzyılın son çeyreğine tarihlendirilmektedir. Eflatunpınar Anıtının Büyük Kral Tuthaliya IV dönemine ait olduğu düşünülmektedir. 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne Hitit Kutsal Su Tapınağı olarak dahil edilmiştir. Listeye dahil edilmesindeki gerekçe; Eflatunpınar su havuzunun özelliği, akan suların merkezi havuz sistemi ile toplanarak, gerektiği zaman tasarruflu bir şekilde kullanılan nadir su sistemlerinden biri olmasıdır. Bu anıt sadece görünüş itibariyle, düzeniyle ve ikonografi yapısıyla ender anıtlardandır, aynı zamanda da yapımı esnasında kullanılan teknoloji ve sanatkarlık bakımından da çok özel bir anıttır. Daha sonra Beyşehir’de Eşrefoğlu Emir Seyfettin Süleyman tarafından 1299 yılında yaptırılan Eşrefoğlu Camisine gidiyoruz. Eşrefoğlu Cami, tarihe meydan okumaya devam ediyor. Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan cami, ahşap sütunlara sahip en büyük cami. 1296-1299 yılları arasında yapılan ibadethane, çini mozaiklerle kaplı muhteşem bir mihraba sahip. Eşrefoğlu Cami’sine gerçekleştireceğiniz ziyaret, zamanda yolculukla eş değer. 1993 yılında koruma altına alınan Beyşehir Gölü Milli Parkı’nda 33 tane adacık yer alıyor. Gölün yanı sıra, parkın doğal yaşam alanı da görülmeye değerdir. Beyşehir’de öğle yemeğimizi alıyor ve buradan Ormana’ya hareket ediyoruz.  Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
3. Gün : İbradi  (Ürünlü  Köyü – Ormana – Eynif Ovası )
Kahvaltı sonrası buradaki düğmeli evleri yürüyerek gezmeye başlıyoruz. Osmanlı mimarisinin hakim olduğu evlerin tarihi 100-300 yıl arasında değişiklik gösterir. Yöre mimarisinin Karamanoğulları Beyliği'nden miras kaldığı  düşünülmektedir. Harç ve çivi kullanılmadan, yörede bol bulunan kalker taşından örülen taş duvarlar ile yüzlerce yıl çürümeyen, katran, ardıç veya andız ağacı kerestesi kullanılarak, yapılarının içi saman katılmış ak toprak ile sıvanan iki katli ahşap evlerdir. Ahşap oymacılığı sanatının en güzel örneklerini kapı, tavan, dolap, pencere, kepenkler, cumba ve davlumbazlarda görmek mümkün. Köyde ki yürüyüşümüzün ardından Ürünlü Köyü’ne gidiyoruz. Bu köydeki düğmeli evleri gezdikten sonra muhteşem ve otantik bir ortamda, leziz yöresel yemeklerin tadına bakıyoruz. Yemekten sonra İbradı'da Arapastık Kestanesini görmeye gidiyoruz. Yaklaşık bin yıllık olan ve gövde çapı 24 metre olan bu ağaç önünde hatıra fotoğrafı çekeceğiz. Bir diğer durağımız, 13. yüzyılda yapılan Tol Han. Heybetli dağların içerisinden geçerek Eynif Ovası’na ulaşan kervanlar yolun yorgunluğunu Tol Han’da atardı. Eynif Ovası’nın Kesikbel mevkiinde bulunan Tol Han, bugün yıkık durumda. Handan geriye kalan tek şey çökmüş duvarlar ile zamana meydan okuyan kemerler. Yıkık duvarları ve yıkılmamak için direnen kemerleriyle görkemli bir yapı hüviyetinden çok uzak olsa da yine de görülmeye değerdir. Gezimize Eynif Ovası’nda özgürce dolaşan ve doğaseverlere unutulmaz görüntüler sunan yılkı atlarının izlenmesi ile devam ediyoruz. Keyifli günün ardından otelimize doğru geri dönüş yolculuğuna çıkıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
4. Gün : Altınbeşik Mağarası – Salda Gölü – İzmir
Kahvaltı sonrası İbradi’den ayrılıyor ve Toros Dağları'nın iç kısımlarında yer alan Altınbeşik Mağarası'na gidiyoruz. Eski adı Unulla olan Ürünlü Köyü'nde yer alan Altınbeşik Mağarası,1994 tarihinde Milli Park haline getirilerek, Türkiye’nin ilk ve tek "Mağara Milli Parkı" özelliğini taşımaktadır. Su seviyesi uygun olursa botla mağarada yapacağımız gezintiden sonra ( ekstra ) aracımızla Side - Antalya üzerinden Salda Gölüne hareket. Salda gölünde serbest zaman. İzmir’e hareket. Geç saatlerde İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Fiyata Dahil Olan Servisler

·         Programda belirtilen tüm ulaşım hizmetleri ve çevre gezileri

·         Akşehir’de 1 gece butik otelde oda/kahvaltı konaklama

·         Akşehir’de dışarda alınacak 1 akşam yemeği

·         Ormana’da   2 gece yarım pansiyon konaklama

·         Otellerde alınacak sabah kahvaltıları ( 3 )

·         Akşam yemekleri ( 3 )

·         Tursab Seyahat güvence paketi

·         Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti

·         Acenta refakati

Fiyata Dahil Olmayan Servisler

·         İlk gün alınacak sabah kahvaltısı

·         Son gün alınacak akşam yemeği

·         Tüm öğle yemekleri, yemeklerde alınan tüm içecekler

·         Otellerde yapılan bütün ekstra harcamalar 

·         Müze, Ören yeri ve Milli Park giriş ücretleri

·         Altınbeşik Mağarası bot turu

 

 

Hareket Tarihi ve Saatleri

Kalkış Noktaları : İZMİR

Tur Hakkında Düşünceleriniz

Ad Soyad
Mesajınız
(En çok 500 karakter)

karakter kaldıTur Arama
Tarih:
 
Kategori:

Tur Takvimi