iletişim
UÇAKLI GAP TURU

UÇAKLI GAP TURU

Kısa Açıklama: MARDİN KONAKLAMA FARKI İLE NEMRUT FARKI İLE GÖBEKLİTEPE FARKI İLE GAZİANTEP ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ FARKI İLE KONİK KUBBELİ EVLER HARRAN FARKI İLE DİYARBAKIR FARKI İLE HALFETİ TEKNE TURU FARKI İLE

Gezilecek Yer : Sabancı Camii-Bakırcılar Çarşısı-Balıklıgöl-Ulu Camii-Kasımiye Medresesi-Deyrul Zafaran Manastırı-Mi

Hareket Tarihleri : 25 Kasım

Geceleme / Konaklama : 4 GECE 5 GÜN 4* OTEL KONAKLAMALARI

Kalkış Noktaları : İZMİR

Ulaşım : UÇAK
Kişi Başı Fiyatı
0.00
4 GECE 5 GÜN
Sosyal Medyada Paylaşın...
Tur Programını Yazdır
En Uygun Fiyat İçin Turunuzu Hesaplayın
Kalkış Tarihi Kişi Sayısı 1. Çocuk Yaşı 2. Çocuk Yaşı  
0.00
'dan başlayan
fiyatlar
Turunuza özel fiyatlar için yukarıda istenilen bilgileri girerek arama yapın.

1.Gün: Sabah saat 05:00’de İzmir Adnan Menderes Havalimanında siz değerli misafirlerimizle buluşuyoruz. Pegasus Havayollarının PC3010 sefer sayılı saat 06:00 uçuşu ile Adana Şakir Paşa Havalimanı’na hareket ediyoruz ve Adana’ya ulaşıyoruz. Adana’daki ilk noktamız, dünyanın hala kullanımda olan en eski taş köprüsü olan Taş Köprü olacak. Burayı ziyaret edip fotoğrafladıktan sonra, gezimize muhteşem mimarisiyle Adana’nın sembolü olan Sabancı Merkez Camii ile devam ediyoruz. Camide vereceğimiz fotoğraf molası ardından Ceyhan-Osmaniye-Nurdağı üzerinden Gaziantepe ulaşıyoruz. Gaziantep’teki ilk gezi noktamız dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri olan ve Zeugma antik kentinden çıkarılan mozaiklerle beraber birbirinden değerli arkeolojik eserlerin sergide olduğu Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’ne ziyaret ediyor ve sonrasında öğle yemeği molamızı alacağımız restaurantımıza devam ediyoruz.  İpek Yolu üzerinde bulunan Gaziantep, farklı kültürlerden gelen tüccarların buluşma noktası olduğundan, bu zenginliğini mutfak kültürüne yansıtmış ve şehrin zengin mutfak kültürü UNESCO tarafından tescillenmiştir. Gaziantep’teki öğle yemeğimizde yöresel lezzetlerin tadına bakıyor ve yemeğimizi katmer, baklava,  gibi lezzetlerle taçlandırıyoruz. Ardından, çok iyi korunmuş Osmanlı dönemi yapılarıyla bir açık hava müzesi niteliğindeki Eski Antep’i keşfetmeye başlıyoruz. Bu kapsamda, 14 Şehitler Anıtı, Orhun Kitabeleri’nin Replikası ve Naib Hamamı’nı gördükten sonra üzerinde yükseldiği tepeyi bir inci gibi süsleyen Gaziantep (Ayıntap) Kalesi’ni dışarıdan fotoğraflıyor ve Hamam Müzesi’ne devam ediyoruz. Burada Gaziantep’in köklü hamam kültürünü orijinal bir Osmanlı hamamındaki sergilerle keşfediyor, akabinde, yüzlerce yıllık yapıların arasından geçerek Eski Şehrin kalbine doğru keyifli bir yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Antep’in sedef kakma, tel kırma, bakırcılık, yemenicilik gibi meşhur el sanatlarının sergilendiği çarşı bölgesinde; Zincirli Bedesten ve Bakırcılar Çarşısı’nı; baharat, kışlık kuruluklar, fıstık, salça gibi yöreye özgü mutfak ürünlerinin satışa sunulduğu Tarihi Almacı Pazarı’nı görüyoruz. Burada alacağımız serbest zamanda yöresel ürün alışverişi yapabilir; sonrasında tarihi Tahmis Kahvehanesi’nin otantik atmosferinde, bölgeye özgü meşhur menengiç kahvesini deneyebilirsiniz. Serbest zamanımızın ardından otelimize geçiyor. Konaklama otelimizde.

Konaklama Hoteli: 4* The Green Park Gaziantep

 

2.Gün: Sabah kahvaltımızı otelimizde açık büfe olarak aldıktan sonra Gaziantep’ten ayrılarak, Nizip üzerinden geçerek Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine hareket ediyoruz. Dünyada sadece burada yetişen ‘’kara gülü’’ ile bilinen, fıstık ağaçlarıyla çevrili, Fırat’ın kıyısındaki Eski Halfeti’de bizleri bekleyen teknelerimize binerek Fırat Nehri’nin kadim suları üzerinde gerçekleştireceğimiz tekne turumuz esnasında; Birecik Barajının suları altında kalan Savaşan Köyü’nü ve tarihi Rum Kale’yi görüyoruz. Ardından rotamızı Peygamberler Şehri Şanlıurfa’ya çeviriyor ve Güneydoğu Anadolu’nun kebap ve isot kokan kenti Urfa’nın geleneksel yemeklerini tadabileceğimiz restaurantımıza gidiyoruz. Ardından gerçekleştireceğimiz yürüyüş turumuz kapsamında, Eyüp Peygamber Sabır Makamı, Balıklı Göl (Halil-ül Rahman Gölü), Ayn-ı Zeliha Gölü, Rızvaniye Camii ve Hz. İbrahim’in doğum yeri olduğuna inanılan mağara, ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Sonrasında, Şanlıurfa’nın kadim ilçesi Harran’a devam ediyor, burada Dünyanın İlk İslam Üniversitesi ve Rasathane Kulesi kalıntılarını ve alışılmışın dışında mimarisiyle dikkat çeken Konik Kubbeli Evleri’ni görüyoruz. Bölge halkıyla kaynaşıp, geleneksel Urfa kıyafetleriyle fotoğraflarımızı çektikten sonra Urfa’nın kadim geleneklerini yansıtan, unutulmaz anılar biriktireceğimiz Sıra Gecesi etkinliğine (ekstra) katılıyoruz. 

Konaklama Hoteli: 5* El Ruha Hotel veya 5* Nevali Hotel

 

3.Gün: Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında, son zamanların en heyecan verici arkeolojik buluşu olarak ün yapmış, keşfiyle beraber insanlık tarihine dair bildiklerimizi değiştiren, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Göbeklitepe ’ye gidiyoruz. Bu heyecan verici noktadaki ziyaretimizin ardından rotamızı Mardin’e çeviriyoruz. Farklı kültürlerin kaynaşma noktası, Mezopotamya Ovası’nın incisi Mardin’de, geleneksel yemekleri tadacağımız öğle yemeği molamızın sonrasında; geleneksel taş yapıların süslediği bir tepenin Mezopotamya Ovası’na bakan eteklerinde bulunan Eski Mardin’e geçerek, Artuk Bey şekerlemecisinde badem şekeri ve kuruyemiş alışverişlerimizi yapıyoruz. Ardından; Artuklu Beyliği mirası olan Mardin Ulu Camii’yi gezip, bakır ürünler, çeşit çeşit sabun, rengararenk yazma ve şallar bulabileceğiniz, dar sokaklarını birbirinden renkli tezgahların süslediği Tarihi Mardin Çarşısı’nda alışveriş molamızı veriyoruz. Turumuzun devamında; Mardin’in sembol yapılarından, Mezopotamya Ovası manzarası ve muhteşem mimarisiyle göz dolduran Kasımiye Medresesi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından, Mardin’in kadim halklarından Süryanilerin, kültür ve yaşamları hakkında bilgi sahibi olabileceğimiz, hala aktif bir Süryani manastırı olarak kullanılan Deyrul Zafaran Manastırı’nı geziyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.  

Konaklama Hoteli: 5* Ramada Otel vb.

 

4.Gün: Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, ilk durağımız, eski ismi Matiat olan, telkari sanatı, dar sokaklarını süsleyen bal rengi taş konakları, Süryani kültürünün izleri ile görenleri büyüleyen Midyat olacak. Burada telkâri ürünlerin alışverişi için Gümüşçüler Çarşısı’nda bir dükkana konuk oluyor, ardından yürüyerek Sıla dizisinin çekildiği konak olarak da bilinen Midyat Konuk Evi’ni görüyor ve dar sokaklara sıralanmış bölgeye özgü karakteristik evleri fotoğraflıyoruz. Ardından yolculuğumuza Urfa-Siverek istikametinden devam ederek Diyarbakır’a ulaşıyoruz. Diyarbakır Ulu Camii ve Cahit Sıtkı Tarancı müzesi ziyaretimizi gerçekleştirip, Eski Diyarbakır’ın sembol yapıların Dört Ayaklı Minare’ye devam ediyoruz. Bizans dönemine ait, dört yuvarlak sütun üzerine oturtulmuş Akkoyunlu eseri Minare’yi gördükten sonra ülkemizin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmeyi başarabilmiş noktalarından Tarihi Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’ni aracımızla panoramik olarak görüyor, ardından Mezopotamya’nın kadim nehirlerinden Dicle Nehri üzerinde bulunan Tarihi On Gözlü Köprü’yü fotoğraflıyoruz. Diyarbakır turumuzun ardından yolculuğumuza devam ediyoruz ve Nissibi Köprüsü’ne ulaşıyoruz. Burayı fotoğraflama imkanı buluyor ve ekstra olarak alacağımız dolmuşlarımızla buluşup, Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için inşa ettirdiği, UNESCO Dünya Mirası olan Nemrut Dağı Tümülüsü’ne hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Adıyaman’daki otelimizde. 

Konaklama Hoteli: 4* Rabat Hotel vb.

 

5.gün: Sabah otelde alacağımız açık büfe sabah kahvaltımızın ardından, Antik çağlarda ‘’Doğu’nun Kraliçesi’’ olarak adlandırılan, ortasından geçen Asi Nehri’nin hayat verdiği şehir Antakya’ya devam ediyoruz. Geniş mozaik koleksiyonu, ‘’Antakya Lahdi’’ gibi eserleriyle dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Hatay Arkeoloji Müzesi’ni geziyoruz. Öğle yemeğimizde, dinlerin ve medeniyetlerin kesişme noktası Antakya’nın tepsi kebabı, künefe, abugannuş, humus gibi yöresel lezzetlerini tattıktan sonra şehrin sırtını yasladığı Habib-i Neccar Dağı eteklerindeki, Dünyanın En Eski Kilisesi ünvanıyla Antakya’nın en değerli tarihi noktalarından Aziz Pierre Kilisesi’ni geziyor ve ardından ülkemizin en eski camilerinden biri olan Habib-i Neccar Camii’ni ziyaret ediyoruz. Şehir turumuzun devamında, Tarihi Hatay Evleri arasında yapacağımız bir yürüyüş ardından Tarihi Uzun Çarşı’da kısa bir alışveriş molası veriyor ve akabinde, Pegasus Havayolları’nın, PC3015 sefer sayılı saat 21:00 Adana-İzmir uçağı’nın hareket noktası olan Adana Şakirpaşa Havalimanı’na hareket ediyoruz. Saat 22:30 da İzmir havalimanına iniş yapıyoruz. Bir başka  MAVİ TOUR organizasyonunda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Servisler

*İzmir / Adana / İzmir Uçak biletleri

*4 gece konaklama

*Otelde ve Yaylada Alınan sabah kahvaltısı(4)akşam yemeği (4)

*Programda belirtilen tüm turlar ve geziler

*Seyahat Sigortası

*Havalimanı vergileri

*Mavi Tour Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti

*Havalimanı vergileri

Fiyata Dahil Olmayan Servisler

*İlk gün Sabah kahvaltısı

*Tüm öğle yemekleri

*Tüm içecekler

*Otelde yer alan mini bar ve ekstra harcamalar

*Tekne ücreti

*Nemrut’a çıkış dolmuş ücreti

* Sıra gecesi

 

Hareket Tarihi ve Saatleri

25 Kasım Kalkış Noktaları : İZMİR

Tur Hakkında Düşünceleriniz

Ad Soyad
Mesajınız
(En çok 500 karakter)

karakter kaldıTur Arama
Tarih:
 
Kategori:

Tur Takvimi